Fat, chamotterat stengods, 1960-tal

651025

SKÅLFAT, chamotterat stengods, 1960-tal, polykrom glasyr i turkose, gult, svart och vitt, otydligt signerat och märkt MADE IN SWITZERLAND, 33x42 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Krackelyr, rostig upphängningsanordning medföljer

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Design, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (33 bud)
5190770
7 200
5190696
7 000
5190696
6 600
5190440
6 400
5190556
6 200

Slutpris SEK:
7 200
695 EUR, 789 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.