Ritinstrument 1800-tal

650818

RITINSTRUMENT, 1800-talets början, reseetui klätt i chagrin, innehåller 12 delar, bestående av bl.a. passare, gradskiva, parallell-linjal mm. elfenben och mässing, gradskivan märkt I. Bacon London, en av passarna märkt Harlin, filen märkt Bagshaw Spring street Sheffield, etuiets längd ca 17,5 cm

Åldersrelaterat slitage

Nautica/Technica

Ritinstrument 1800-tal

Budhistorik (7 bud)
5163636
5163635
950
5161186
900
5161185
850
5158005

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.