3 formar med lock, porslin

650557

FORMAR MED LOCK, 3 st, porslin, 1900-talets början respektive 1970-tal, lockknoppar med dekor av fasan, huvud av en hare respektive en fisk, harhuvudet med ögon av glas, höjd 9-17, längd 20-32 cm

HISTORIK: Fiskformen avbildad på sidan 111 i Matminnen

PROVENIENS: Tore Wretman

Fiskformen med smärre invändig krackelyr, fasanens näbb med mikronagg

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

3 formar med lock, porslin

Budhistorik (61 bud)
5192623
9 800
5192634
9 600
5192623
9 400
5192613
9 200
5192584
9 000

Slutpris SEK:
9 800
946 EUR, 1 074 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.