2 böhmiska bägarglas, 1800-talets mitt

650487

BÄGARE, 2 st, Böhmen, glas, 1800-talets mitt, en med rubinröd glasmassa med slipad fot och handmålad dekor av bordyrer i guld och silver, en delvis med överfång i brungult, slipad dekor av bl a streck och namnet J. Medla, höjd 11,5 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Slitage, en med nagg

Glas, Servisglas, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (10 bud)
5190257
700
5186232
650
5184816
600
5176282
550
5171186
500

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 77 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.