Rut Bryk väggfat, Arabia, stengods

649594

RUT BRYK, väggfat, Arabia 1950-tal, stengods, dekor av polykroma frukter mot grå krackelerad fond, signerad BRYK både på fram- och baksida, 46x41,5 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Design, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (34 bud)
5190820
92 000
5190800
90 000
5190795
88 000
5190791
86 000
5190787
84 000

Slutpris SEK:
92 000
8 878 EUR, 10 083 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.