Lillemor Mannerheim stengodsplakett 1956

649494

LILLEMOR MANNERHEIM, plakett, Gefle porslinsfabrik 1956, stengods, troligen unik, dekor av hästar i beige och vitt mot blå fond, signerad Lillemor Mannerheim 56 och stämpelmärkt UPSALA EKEBY GEFLE MADE IN SWEDEN, ca 30,5x40 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Krackelyr, smärre kantnagg

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Design, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (58 bud)
5191930
16 500
5191980
16 000
5191930
15 500
5191974
15 000
5191930
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 592 EUR, 1 808 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.