Graverad skål Simon Gate Orrefors

649492

SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1986, rikligt graverad dekor av nakna kvinnofigurer, bordyrer, slöjor och växter, skålen signerad Orrefors Gate 107.11. F6 R.P. (Orrefors 1986, gravör Rune Pettersson), skålens höjd 14, diameter 18,5, fatets diameter 19,8 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Glas, Konstglas, Design, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (21 bud)
5190646
10 500
5191869
10 000
5190646
9 200
5191868
9 000
5190646
8 200

Slutpris SEK:
10 500
1 013 EUR, 1 151 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.