Wilhelm von Gegerfelt oljemålning

659381

WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920): Höstlandskap, signerad W v Gegerfelt, olja på duk, 124x90 cm

PROVENIENS
Hovintendent Gösta Stenmans samling
Företaget Luxor, Motala, Sverige

UTSTÄLLD
Frankrike genom konstnärsögon, Nationalmuseum, Stockholm, 1941, katalognr 64

Konst, Äldre måleri

Rum 15

Budhistorik (9 bud)
5104657
13 000
5104655
12 500
5104352
12 000
5104349
10 500
5103854
6 400

Slutpris SEK:
13 000
1 276 EUR, 1 417 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.