Stol gustaviansk

659361

STOL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad MLB för Johan Melchior Lundberg, stolmakare i Stockholm 1774-1812/16, märkt med etikett klistrad på sargens insida för Stockholms Stolmakarämbete, höjd ca 87 cm

slitage, bortfall av dekor på ryggbricka, senare bemålad, förstärkt undertill

Möbler, Stolar

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Stol gustaviansk

Budhistorik (6 bud)
5113539
5112613
950
5112612
700
5112608
650
5110302
600

Slutpris SEK:
98 EUR, 109 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.