Figurin Sèvres Baron de Montesquieu

658904

SEVRES, skulptur, parian/biskviporslin, föreställande Baron de Montesquieu (1689-1755), sannolikt 1800-talets slut, stämplad SEVRES och märkt O.g. A.B. 28 j g, höjd ca 36 cm, längd och bredd 26x22 cm

Några mindre bränningssprickor, några mindre nagg, bl a saknas en del av pennan, smärre glasyrmistor

Keramik/Porslin, Selected

Kundcenter

Budhistorik (28 bud)
5100824
9 000
5100663
8 800
5100653
8 600
5100652
8 400
5100651
8 200

Slutpris SEK:
9 000
884 EUR, 981 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.