Karl XII:s stora kyrkobibel från 1703

654608

KARL XII:S BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Medh förriga editioner jämnförd; Summarier/ och marginalier å nyo öfwersedde; concordantier/ och anmärckningar förökade; nya register/ och biblisk tideräkning inrättade; medh mera/ som företalet närmare uthwisar. Stockholm uthi sal. Henrich Keysers tryckerij, 1703, 1702.
Folio. 440 x 310 mm. (96), 962, (1) s. Titelbladet tryckt med rött och svart. Saknar alla gravyrer (extra graverat titelblad, porträtt, 5 kartor och 3 planscher).
Något nött samtida skinnband med blindpressade pärmspeglar, knäppen och beslag i gulmetall, saknar remmarna. Ryggen senare lagad upptill. Något fläckig, smärre revor. Titelbladet och sista lagade och förstärkta, obetydlig tryckförlust på sista. Papperslagningar med smärre tryckförluster nedtill s. 493-96 och 867-68. Större reva nedtill s. 805. Kalligraferad ägaranteckning, "Bergs och sexmannen ährlige och wälförståndige Olof Hansson uti Fåsiöhyttan" på främre pärmens insida. Anteckningar på försättsbladet.

Tryckt i 4000 exemplar, varav 2500 exemplar var reserverade för Sveriges kyrkor. Förordet skrevs av ärkebiskop Eric Benzelius.
Skador: Saknar alla graverade planscher, kartor och titelblad.

Saknar alla graverade planscher, kartor och titelblad. I övrigt, se text!

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Budhistorik (8 bud)
5093632
5 400
5093506
5 200
5088703
5 000
5093503
5 000
5088703

Slutpris SEK:
5 400
521 EUR, 592 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.