Carlo Scarpa, takarmatur

654539

CARLO SCARPA, "Poliedri", taklampa, Venini 1950-tal, vitlackerd metallstomme med fasetterade glaskupor i klart och ljusviolett glas, 14 ljuspunkter, höjd ca 60, diameter ca 65 cm

PROVENIENS: Denna taklampa hängde ursprungligen på NK:s skoavdelning i Stockholm. När avdelningen byggdes om 1960 erhölls den som gåva av en anställd på avdelningen och har förblivit i dennes ägo sedan dess.

Några glaskupor med sprickor och nagg, prismor medföljer, metallmontering saknas till vissa prismor och bör kompletteras, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Taklampor, Design

Rum 6

Carlo Scarpa, takarmatur

Budhistorik (28 bud)
5101984
34 000
5100329
33 000
5101981
33 000
5100329
32 000
5101975
31 000

Slutpris SEK:
34 000
3 281 EUR, 3 726 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.