Eero Saarinen ''Tulip'' matbord

663222

EERO SAARINEN, "Tulip", matbord, 2000-tal, formgivningsår 1956, Knoll Studio, rund skiva i marmor, gjuten centralfot i vitlackerad aluminium, brickmärkt och sämplat, höjd ca 72, diameter 91 cm

Bruksslitage

Möbler, Matbord, Design

Rum 4

Budhistorik (16 bud)
5041136
16 500
5041130
16 000
5041127
15 500
5041122
15 000
5041120
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 696 EUR, 1 932 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.