Spegellampett Johan Åkerblad gustaviansk

663214

SPEGELLAMPETT, förgylld och bronserad, 1700-tal, gustavianskt stockholmsarbete, Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad Å samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor av festonger och medaljonger, höjd ca 66 cm

Slitage, senare bronsering, ljusarmen böjd

Diverse, Speglar

Kundcenter

Budhistorik (17 bud)
5047959
8 400
5047957
8 200
5047948
8 000
5047956
8 000
5047948
7 800

Slutpris SEK:
8 400
856 EUR, 1 035 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.