Ring med diamant ca 0.87 ct 18K

662806

RING, 18 k guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,87 ct otydliga stämplar, Malmö 1900, diameter ca 6,1x6,2 mm, djup ca 3,8 mm, ringstorlek ca 16,5 mm/51,5, vikt ca 4,9 g, äldre etui medföljer

Gördel med nagg. Kapad kulett. Mindre inneslutningar nära bord/ stjärnfasetter. Äldre gravyr. Diamant uppmätt infattad.

Guld/Smycken

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Budhistorik (17 bud)
5054016
8 000
5054014
5054012
1 900
5054010
1 800
5054009
1 700

Slutpris SEK:
8 000
766 EUR, 900 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 200 kr.