Spegellampett

662469

SPEGELLAMPETT, 1900-talets första hälft, förgylld och bronserad ramen med pastellage bladrik dekor, krönt av en örn, 2 ljusarmar i mässing, höjd ca 80 cm

Senare förgylld, senare bronserad, senare glas, glaset är något lös i ramen, ställvis förlust av förgyllning och bronsering, fläckar, torrsprickor, lagningar till baksidan av krönan, krönan är möjligtvis tidigare än ramen, några mindre förlust av dekorelementer

Speglar

Rum 5

Spegellampett

Budhistorik (2 bud)

5029173
450
5025465

Slutpris SEK:
450
46 EUR, 53 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.