Artur Lindqvist ''Modell A2'' karmstolar

662447

ARTUR LINDQVIST, "Modell A2", karmstolar, 6 st, Grythyttan, omkring 1900-talets mitt, ursprungligen formgivna till Stockholmsutställningen 1930, stommar av fjäderstål och träribbor, sitthöjd ca 42 cm, brickor medföljer

Ingår i temaauktion Trädgårdsfest

Slitage, torrsprickor, ställvis rost och förlust av färg, märken, fläckar, ytsmuts

Möbler, Stolar

Rum 14

Budhistorik (34 bud)
5059722
7 400
5059719
7 200
5059721
7 200
5059719
7 000
5059716
6 800

Slutpris SEK:
7 400
709 EUR, 833 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.