Ringar 1800-tal

662408

RINGAR, 2 st; ring, 18k guld med åttkantig, trappslipad, citrin, ca 1.09 ct, flankerad av 2 seedpärlor, Jakob Hallard, Stockholm, 1831, ringstorlek 18.25; minnesring, 14k guld, 1800-tal, glasskiva med ett hårlås undertill, omgiven av seedpärlor, ringstorlek 18.75, totalvikt ca 7 g

Slitage, båda ringar med insatser för att förstora storleken, seedpärlorna är slitna, repor på glaset, håret har blivit något missfärgat

Guld/Smycken

Monter 19

Ringar 1800-tal

Budhistorik (7 bud)
5033605
1 300
5032830
5033604
5032830
5024746

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.