Vasaorden riddartecken

662407

ORDNAR och medalj på spänne inklusive: VASAORDEN, riddartecken, 18K guld, CF Carlman, Stockholm, 1952, höjd (exl krönan) ca 4.4 cm; CIVILFÖRSVARSFÖRBUNDET MEDALJ, silver, Sporrong & Co, Stockholm, 1941, höjd ca 3.8 cm, SKYTTEFÖRBUND medalj, förgylld silver, Sporrong & Co, Stockholm, 1950, höjd (exl öglan) ca 3.5 cm; minitayrer i silver och förgylld silver medföljer

Bruksslitage, ribanden är något blekta, ställvis anlöpning

Vapen/Medaljer

Monter 19

Vasaorden riddartecken

Budhistorik (4 bud)

5028103
2 800
5027153
5026072
5023652

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.