Violin och stråke

662382

VIOLIN, STRÅKE, 1910-20-tal, Vogtland, Tyskland, modell efter Stradivarius, lock i gran, botten, sarger och snäcka i lönn, längd ca 37 cm, stråken tillverkad av Otto Dürrschmidt, oktagonal stång i fernambuckträ, frosch av ebenholtz, signerad och stämplad.

Medföljer väska samt intyg för både stråke och violin

Åldersrelaterat slitage, SAV rekommenderar att violininen intoneras

Instrument

Violin och stråke

Budhistorik (36 bud)
5033756
4 400
5033753
4 200
5033754
4 200
5033753
5033746
3 800

Slutpris SEK:
4 400
425 EUR, 482 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.