Rörstrand matservis

662348

RÖRSTRAND, matservis, 69 dlr., porslin, 1900-talets början, tryckt dekor av strödd vallmo, bestående av: 16 flata mattallrikar, 15 djupa mattallrikar, 11 flata förrättstallrikar, 11 assietter, 6 ovala uppläggningsfat, 2 ovala skålar, 3 saladièrer, fiskfat med insats, kanna, 2 såsskålar samt terrin (underfat saknas), mattallrikens diameter ca 25 cm

Slitage, nagg förekommer, enstaka sprickor

Keramik/Porslin

Rörstrand matservis

Budhistorik (18 bud)
5033197
5033157
5033196
5033157
950
5033195
900

Slutpris SEK:
105 EUR, 124 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.