Hedvig Gustava Lagercrantz oljemålning 1889

662142

HEDVIG GUSTAVA LAGERCRANTZ (1862-1938): Litet barn med mössa, signerad och daterad Ava Lagercrantz 1889, olja på duk, 55x46 cm

Hedvig Gustava "Ava" Lagercrantz studerade bl.a. för professor Jules Lefebvre i Paris. Hon målade porträtt med utomordentlig exakthet, och deltog i Parissalongen 1888-1890, samma period som auktionens utrop tillkom.

Ulf Hallius samling

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (16 bud)
5041840
5 400
5038730
5 200
5038730
4 800
5041839
4 600
5038730
4 400

Slutpris SEK:
5 400
557 EUR, 665 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.