Bordsarmatur Famille Jaune Kina 1800-tal

662127

BORDSARMATUR, porslin, Kina, 1800-tal, rouleauformad, famille jaune, dekor av prunusblom i sepia, emaljfärger samt järnoxid, botten med sex karaktärers märke, höjd ca 60 cm exkl. lampfattning

Borrad, ursprungligen vas, smärre slitage

Orientaliskt, Porslin, Belysning, Bordslampor

Kundcenter

Budhistorik (13 bud)
5034794
5 000
5034665
5032672
5030447
5029595

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.