Nils Eric Justelius, 1-par ljusstakar, tenn empire

661996

NILS ERIC JUSTELIUS (mästare i Eksjö 1820-1866), ljusstakar, ett par, empire, omkring 1840-tal, tenn, godronnerad ljuspipa, kannylerat skaft, kvadratisk sockel, kulfötter, höjd ca 25 cm

ena staken med lagningar , ljusmanchetter med skador samt något skeva, förmodligen utbytt ljusmanchett på ena

Diverse, Belysning, Bordslampor, Metall

Monter 10

Budhistorik (24 bud)
5032038
1 800
5032044
1 700
5032038
1 600
5032040
5032038
1 400

Slutpris SEK:
1 800
172 EUR, 203 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.