Rörstrand ''Svenska slott'' servisdelar

661900

RÖRSTRAND, "Svenska slott", servisdelar, 25 dlr., flintgods, 1900-talets början, tryckt dekor i blått, bestående av: 6 djupa tallrikar, 8 mattallrikar, 1 assiett, 6 förrättstallrikar, 2 mindre djupa tallrikar, 2 uppläggningsfat på fot, längd ca 27 cm

2 tallrikar med nagg, en mindre djup tallrik men en spricka, ställvis missfärgningar och krackelyr, enstaka nagg kan förekomma

Keramik/Porslin

Monter 13

Budhistorik (16 bud)
5031837
5031835
5031832
950
5031831
900
5031830
850

Slutpris SEK:
106 EUR, 121 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.