Bägare Carl Fahlberg Uppsala 1700-tal

661858

BÄGARE, 2 st., silver, en Carl Nilsson Fahlberg (1755-1793/96, Uppsala, förgylld insida, mynning med graverad akantusbård, resp bägare 1782 otydliga stämplar, välvd fot med ciselerad rocailledekor, livet med graverad bladdekor och initialer, mynningskanten med vågband i relief, invändigt förgylld, foten delvis förgylld, resp bägare, silver, Carl Fredrik Seseman (1781-1819), Arboga 1797, förgylld insida, mynning med graverad akantusbård, höjd ca 9,5-11 cm, vikt 83, 94 resp 68 g

Slitage, gravyr

Silver

Monter 2

Budhistorik (6 bud)
5021850
5021321
2 800
5021319
2 600
5021317
2 400
5020184

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.