Ämbetsmannavärja

661810

ÄMBETSMANNAVÄRJA, 1800-tal fäste i brons, parersköld med Mytologisk scen med Minerva (Jupiter?) och Mars, total längd ca 90, klingans längd 77 cm

Kaveln saknar pärlemorplattorna, rostangrepp på klingan, slitage

Vapen/Medaljer

Ämbetsmannavärja

Budhistorik (4 bud)

5035368
450
5034628
5032798
5029936

Slutpris SEK:
450
43 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.