Såssnipa Kina 1700-tal Kompaniporslin

661649

SÅSSNIPA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), Rouenmönstrad, med hänklar, dubbla pipar, profilerad kant, dekor i underglasyrblått, längd ca 19, höjd 7 cm

HISTORIK: Rouen var en fransk tillverkare av fajans och "mjukt porslin", verksamt mellan 1673-1696, starkt influerat av kinesiskt porslin vilket kom till Frankrike via franska ostindiska kompaniet (Compagnie française pour le commerce des Indes orientales) grundat 1664, under 1700-talet kom kineserna att kopiera tillbaka de populära mönstren vilket denna såssnipa är ett exempel på

Smärre nagg, retusch

Orientaliskt, Porslin, Tema

Budhistorik (8 bud)
5029307
5029306
5029305
550
5028779
500
5020330
450

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.