Pierre Rousseau bordspendyl Louis XV

661596

PIERRE ROUSSEAU, bordspendyl, 1700-talets mitt, Louis XV, parisarbete, fodral fanérat med sköldpadd, dekor i brännförgylld brons i form av kvinnomaskaroner, akantusblad samt krönt med putto, urtavla med i mässing med emaljerade romerska siffror, signerad verk, höjd 61 cm, pendel finns

Skador, slitage, dekorelement saknas, SAV garanterar ej funktionen

Klockor/Ur, Selected

Kundcenter

Budhistorik (15 bud)
5025730
10 000
5025725
9 200
5025722
9 000
5025716
8 800
5025714
8 600

Slutpris SEK:
10 000
965 EUR, 1 096 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.