Teservis Kina Kompaniporslin 1790-tal

661556

TESERVIS, 5 dlr., porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, europeiserande dekor av blomsterbuketter i emaljfärger, järnoxid samt guld, bestående av: tekanna, 4 koppar med fat, diameter ca 6,6-14 cm, tekannans höjd ca 12 cm, två underfat medföljer

Nagg

Ändringar/tillägg
Två underfat medföljer

Orientaliskt, Porslin

Monter 3

Budhistorik (20 bud)
5028362
3 200
5028355
5028355
2 800
5024808
2 600
5024808
2 400

Slutpris SEK:
3 200
329 EUR, 375 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.