Charlotte Wahlström oljemålning

661225

CHARLOTTE WAHLSTRÖM (1849-1924): Skogslandskap med rådjur, signerad och daterad Charlotte Wahlström -91, olja på duk, 90x115 cm

Charlotte Wahlström var mycket begåvad och fick genom
stipendium möjlighet att studera i Paris och resa ner till
kontinenten. Hon erhöll dessutom kunglig medalj i landskapsmåleri och bronsmedalj på Världsutställningen i S:t Louis. Charlotte Wahlström tillhör en av de främsta landskapsmålarna från denna viktiga period i svensk konsthistoria.

Konst, Äldre måleri, Selected

Rum 18

Budhistorik (15 bud)
5022326
7 400
5022325
7 200
5022324
7 000
5022323
6 800
5022322
6 600

Slutpris SEK:
7 400
714 EUR, 811 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.