Bestick silver

661007

BESTICK, 60 dlr, silver, 1800/1900-tal, svenska kontrollstämplar, bestående av: 11 bordsgafflar, 12 matknivar, 10 efterrrättsskedar, 10 bordsskedar, 6 kaffeskedar, 7 serveringsgafflar, 7 serveringsskedar, längd 12-22 cm, vikt exkl. knivar ca 2334 g

Bruks och åldersrelaterat slitage

Silver

Monter 12

Bestick silver

Budhistorik (7 bud)
5016265
8 000
5024725
7 800
5016265
7 600
5024724
7 400
5016265
7 200

Slutpris SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.