Konsolur

660987

KONSOLUR, rokoko, Ernst Petter, (Stockholm 1714-1784) senare urverk (stämplat B & W), skuren och förgylld dekor och med florala mönster samt schackrutat fält nertill, pendel och nyckel finns, höjd ca 58, bredd 29, djup 13 cm, samt urtavlans diameter 22,5 cm

Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland

Renoverad, kompletterad, listen vid glasrutan sitter löst samt luckan för urtavlan, nagg, krackelyr, krederingsfragment medföljer, slitage, funktionen garanteras ej

Klockor/Ur, Bordsur, Selected

Monter 6

Konsolur

Budhistorik (17 bud)
5024846
9 000
5024842
8 600
5024841
8 400
5024840
7 600
5024837
7 400

Slutpris SEK:
9 000
869 EUR, 986 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.