Mortel

660936

MORTEL, 1600/1700-tal, spetsiga triangelformade hänklar, ribbformad, sannolikt jordfynd, järn, höjd ca 14, största vidd 19 cm

Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland

Sannilkt jordfynd, sprickor, omfattande rostangrepp

Diverse

Monter 10

Mortel

Budhistorik (4 bud)

5024596
450
5023047
5023045
5014853

Slutpris SEK:
450
43 EUR, 49 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.