Modellbåt

660763

MODELLFARTYG, 1900-talets andra hälft, höjd ca 80, längd 95 cm

PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Den Röda Båten Mälaren är en gammal Götakanalångare. Byggd 1914 vid Sjötorps varv, för Ångfartygs AB Sätra. Hon har gått med styckegods, varit logementsfartyg och från 70-talet och framåt har hon fungerat som vandrarhem på Södermalm i Stockholm.

1973 tog Ludwig O. Metz (Född i Hamburg) över båten Mälaren och har sedan dess drivit och utvecklat vandrahemsverksamheten. Nu, efter 46 år, är Ludwigs livsverk sålt, och den stora samlingen av föremål, främst Nautica, från den Röda Båten Mälaren ska säljas.

Delar saknas, skador

Nautica/Technica, Diverse

Modellbåt

Budhistorik (13 bud)
5018716
1 800
5020916
1 700
5018716
1 600
5020913
5018716

Slutpris SEK:
1 800
172 EUR, 203 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.