Sabel

660712

SABEL, gustaviansk, omkring 1800, av fäste med lejonmaskaron, klinga med etsad dekor, koppel med lejonmaskaroner i bronsbleck, balja med dekorerade, mässingsbeslag, längd ca 100 cm

Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland

Slitage, uttorkat läder

Vapen/Medaljer

Sabel

Budhistorik (13 bud)
5023910
4 400
5023912
4 200
5023910
5023908
5022746
2 600

Slutpris SEK:
4 400
425 EUR, 482 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.