Ämbetsmannavärja

660708

ÄMBETSMANNAVÄRJA, empire, fäste i förgylld brons, , kavel i brons delvis klädd i pärlemor, parersköld med Mytologisk scen med Minerva (Jupiter?) och Mars, balja i läder, längd ca 94 cm

Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland

En sprick i en av pärlemorplattan, uttorkat och nött läder. slitage

Vapen/Medaljer

Monter 11

Ämbetsmannavärja

Budhistorik (5 bud)
5023998
5022995
5021234
5015015
5014992

Slutpris SEK:
211 EUR, 248 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.