Karin Björquist Vardag matservis

660585

KARIN BJÖRQUIST, "Vardag", matservis, 41 dlr, Gustavsberg, formgiven 1955, (i produktion 1957-1973), grön glasyr med vita kanter, enl märkning ungsäker, bestående av: 9 mattallrikar, 7 förättstallrikar, 6 skålar, 6 tekoppar med fat, 3+1+1 skålar, karott med lock, kanna, burkar med lock 2 st, gräddkanna, sockerskål, uppläggningsskål, ugnsform

Slitage och repor

Keramik/Porslin

Monter 21

Budhistorik (8 bud)
5019028
650
5016009
600
5014288
550
5016008
500
5014288
450

Slutpris SEK:
650
67 EUR, 76 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.