Ann-Mari Åfeldt Solrosor olja

660521

ANN-MARI ÅFELDT (1924-2019): "Solrosor", signerad och daterad AM Åfeldt -93, olja på duk, ca 64x56 cm;

HISTORIK:

Ann-Mari Åfeldt - Arholmabilder

Bildkonstnären Ann-Mari Åfeldt studerade konst vid Gerleborgsskolan i Stockholm, senare grafik och litografi. Hon arbetade som konstnär på Arholma och har illustrerat flera av Nils-Åke Hasselmarks böcker som tex "Vindarna kring Arholma".

Ann-Mari Åfeldt har ställt ut på ett 20-tal galleri-och samlingsutställningar och då framförallt i Stockholm och Arholma.
Separatutställningar i urval: Galleri 44, Gallerie Origo, Leo Berlings Musikgård, Ekebyhovs Slottsgalleri.
Samlingsutställningar: Liljevalchs vårsalong 1977 och 1994, Roslagsmusset Norrtälje, Galleri H, Konstnärshuset Stockholm, Lidingö stadshus, Medborgarhuset Stockholm.

Representerad: Statens Konstråd, Stockholms läns landsting, Stockholms kommun, Skaraborgs läns landsting, Industriförbundet, Svenska kommunförbundet.

Ann-Mari Åfeldt Solrosor olja

Budhistorik (11 bud)
5031972
5031968
1 400
5031971
1 400
5031968
1 300
5031855

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.