Axel Leopold Wiberg kopia av holländsk mästare

660443

AXEL LEOPOLD WIBERG (1867-1890):
Krogscen, signerad "Copi af A.L Wiberg", olja på duk, ca 42 x 62 cm.

HISTORIK:
Wiberg studerade vid Konstakademien 1886-90. Enligt Svenskt Konstnärslexikon dog Wiberg 1890 endast 23 år gammal.

Konst, Äldre måleri

Tavelvagn 3

Budhistorik (10 bud)
5017986
5016063
750
5016063
650
5013446
600
5013446
550

Slutpris SEK:
77 EUR, 90 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.