Meissen urnor

660214

MEISSEN, urnor, 3 st., porslin, Tyskland, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, med hänklar, potpurri, dekor i form av putti samt lantligt rokokopar, polykromt bemålade, höjd ca 28 cm

Nagg, ursprungligen med lock

Keramik/Porslin

Meissen urnor

Budhistorik (26 bud)
5021960
14 500
5022026
14 000
5021960
13 500
5022025
13 000
5021960
12 500

Slutpris SEK:
14 500
1 389 EUR, 1 631 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.