Anders Udd

660081

ANDERS UDD (född 1958): (2) Taklampa - Svenskt Tenn, modell 2560 samt Hus i glänta, signerade och numrerad Anders Udd, 24/50 resp 13/50, giclee print, bladmått ca 46x54 resp 53x54 cm

Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. Han kan beskrivas som en klassisk realistisk målare. Han utgår från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen har en central betydelse för att skapa stämningsläge, kontemplation; som ett fruset ögonblick innan något händer.
Skador: Oramad

Oramade, ytmärken i marginalen

Konst, Grafik, Nutida

Rum 9, Vagga 2

Anders Udd

Budhistorik (3 bud)

5016240
5009399
5009190

Slutpris SEK:
38 EUR, 45 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.