Åke Holm skulptur Tema keramik

659944

ÅKE HOLM (1900-1980), Skulptur, föreställande utvisandet ur Paradiset, 1940/50-tal, glaserad chamottelera, signerad Å. Holm, höjd ca 35 cm

LITTERATUR
"Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 168 samt 169

smärre glasyrmistor

Keramik/Porslin, Figuriner, Tema

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Budhistorik (13 bud)
5055594
8 000
5055590
7 400
5055586
7 200
5055585
6 200
5055558
5 000

Slutpris SEK:
8 000
785 EUR, 872 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 540 kr.