Åke Holm figurin / skulptur Tema keramik

659924

ÅKE HOLM (1900-1980), figurin/ skulptur, 'Fyllegubbar', terrakotta, 1930-tal, signerad Å. Holm, höjd ca 21 cm, bredd ca 24,5 cm

LITTERATUR: "Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 10

Bränningssprickor

Keramik/Porslin, Figuriner, Tema

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Budhistorik (4 bud)

5053700
600
5049277
550
5053439
550
5049277

Slutpris SEK:
600
59 EUR, 65 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.