Anders Gustaf Andersson gouache guldmedaljong

659885

ANDERS GUSTAF ANDERSON (1780-1833): miniatyr, kvinnoporträtt, gouache på elfenben, signerad och daterad G Andersson 1822, monterad i samtida medaljong i 18 k, 25 g (med foder utan bild och glas), bildmått 60x50 cm

Glas med skada, ytskador

Guld/Smycken, Övriga smycken, Konst, Äldre måleri, Selected

Budhistorik (10 bud)
5016909
6 400
5015691
6 200
5015695
6 000
5015691
5 800
5015693
5 600

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.