Miniatyrer ur Karl Asplunds samling

659866

MINIATYRER, 4 st, OIDENTIERAD KONSTNÄR, 1600-tal, Kristus gisslas, olja på guldgrund på koppar, 7,9 x 4,6 cm; RELIEF, 1800-tal, antikserande stridsscen, stämplad E.T inom fyrkant, delvis förgyllt silver, 3,6 x 4,3, vikt 17 g; PLAKETT, omkring 1800, motiv av herdepojke med flöjt, pastellage på skiffer, diameter 10 cm; ASK, 1800-tal, locket med tryck på glas, ask av papp, höjd 2, 6 x 4,3 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Kopparplåt med slitage, plakett med lagningar, ask med skador

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (19 bud)
5024449
2 400
5024442
5024443
5024442
1 700
5024430
1 600

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.