Royal Copenhagen Musselmalet

658840

KUNGLIG DANSK "Musselmalet", matservis, 56 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 9 flata mattallrikar (571), 12 djupa mattallrikar (659), 9 förrättstallrikar (572), 10 assietter (573), 3 ovala uppläggningsfat (531, 532, 533), såsskål (587), såssnipa (661), karott (694), kanna (763), mjölkkanna (523), smörbytta (707), vas (264), 2 frukostskålar (290), smörsnäckor 1 par (2184) samt en flat mattallrik helblond (1084)

Nagg/avslag (vissa större), slitage

Keramik/Porslin

Monter 29

Royal Copenhagen Musselmalet

Budhistorik (27 bud)
5024152
18 500
5024147
18 000
5024151
18 000
5024147
17 500
5024150
17 000

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.