2 handritad kartor Småland 1782 och 1792

658241

HANDRITAD KARTA - SMÅLAND. MÜLLER, FRED. G. Charta öfwer de emellan Calmare stad, å ena, samt Smedby och Bo i Dörby sochn och Norre Möre härad å andra sidan, omtvistade Fredags- och Styres öarne... 1792.
Handritad karta i tusch och akvarell, ca 830x535 mm.

HANDRITAD KARTA - SMÅLAND. NESTNER, JOHANN. Geometrisk delineation uthöfver Ingelstorpa B˙˙ belägen uthi Dårb˙ sochn, Norra Möres härad och Callmare lähn... 1727. Senare daterad 1782.
Handritad karta i tusch och akvarell, ca 1470x710 mm.

Ingelstorp i Östra Småland, Kalmar län.
Båda rullade.

Rullade. Uppklistrade på väv. Veck, fläckar, vissa skador, lagningar. Anteckning i övre del. Några förluster, lagningar.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser, Konst, Äldre måleri

Budhistorik (2 bud)

5020186
5014585

Slutpris SEK:
34 EUR, 38 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.