Åke Holm golvurna Tema keramik

655498

ÅKE HOLM (1900-1980); Golvurna, glaserad stengods, reliefdekor kring liv, signerad Åke Holm, 1950/60-tal, höjd ca 66 cm

LITTERATUR: "Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 277 samt 289

Smärre slitage

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Tema

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (9 bud)
5055645
6 400
5055604
6 200
5055604
5 400
5055481
5 200
5054908
5 000

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 540 kr.