Lebois armbandsur 1930-tal

655581

LEBOIS, armbandsur, 1930-tal, 18K, rödguld, manuellt urverk, kronograf med minuträknare, senare läderrem ej original, serie nr. 18326, diam ca 38 mm.

Armbandsuret var en gåva till en av de svenska piloter som flög hem Caproni Ca313 från Milano till Sverige 1940. Historik medföljer.

Bakre boettlock med bucklor. Inner boett i metall. Fungerar vid inlämningstillfället. SAV garanterar ej funktionen.

Klockor/Ur, Selected

Makadamgatan 11, Helsingborg

Lebois armbandsur 1930-tal

Budhistorik (23 bud)
4994688
22 000
4994734
21 000
4994688
20 000
4994695
19 500
4994688
19 000

Slutpris SEK:
22 000
2 123 EUR, 2 411 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 200 kr.